Jak zabawnie i edukacyjnie spędzić czas z rocznym dzieckiem?

Zabawy edukacyjne głównie kojarzą się z dziećmi w wieku około przedszkolnym i nieco starszymi. Kiedy to w zabawny sposób uczymy się liczyć, nazywać części ciała, czy świat nas otaczający. Jednak nie mniej ważne są zabawy edukacyjne z rocznym dzieckiem, o ile nawet nie ważniejsze.

Rozwój rocznego dziecka

Roczne dziecko przechodzi bardzo szybką fazę rozwoju. Chodzi, zaczyna mówić, reagować na swoje imię i prostsze polecenia, rozwija swoją koordynację ruchową oraz z coraz większym zaciekawieniem poznaje świat. Wszystko to sprawia, że zabawy edukacyjne w takim wieku są bardzo ważne. W końcu w jakiś sposób należy stymulować dalszy rozwój dziecka.

Zabawy edukacyjne z rocznym dzieckiem

Jakie zabawy będą najlepsze dla rocznego dziecka? Proste i nieskomplikowane, które pobudzą jego wrodzoną ciekawość i możliwości.

Doskonałym przykładem może być sortowanie . Zabawa polega na tym, by dziecko włożyło do odpowiednich pojemników dane rzeczy na przykład piłeczki do jednego koszyka, a pluszowe zabawki do drugiego. Dziecko ma więc porównać dane rzeczy i na podstawie tego przyporządkować, więc rozwija swoje możliwości umysłowe.

Inną zabawą edukacyjną dla rocznego dziecka są znane piramidy na słupku. Mamy słupek i kolorowe okręgi, które po ułożeniu na nim tworzą piramidę. Dziecko układając taką zabawkę może ułożyć je na wiele sposobów, jednak najważniejsze aby próbowało. Dzięki temu rozwija swoją kreatywność i myślenie.

Rocznemu dziecku możemy również zaproponować zabawę z wodą. Czy to podczas kąpieli, albo w ciągu dnia z miską wody. Wystarczy dać dziecku kilka różnych przedmiotów jak drewniana łyżka, metalowa łyżka, plastikowe kubeczki, jakieś piłeczki czy woreczki. Wkładając je do wody dziecko będzie obserwować, które z nich toną, a które unoszą się na powierzchni. Może również przelewać wodę i w ten sposób nauczy się, czym można wodę nosić, a w czym nie.

Ostatnią propozycją jest czytanie lub opowiadanie na podstawie rysunków . Mając książeczki z rysunkami możemy wskazywać dziecku kolejne przedmioty, układać mu historyjki i opowiadać o świecie w sposób dla niego zajmujący. Dodatkowo zacznie dzięki temu interesować się książkami, co może zaowocować później jego czytelnictwem.

Możesz również polubić…