Kreda pastewna – prawidłowe żywienie krów oraz kur niosek
Zwierzęta hodowlane dobrze rosną oraz cieszą się dobrym zdrowiem tylko wówczas, gdy są odpowiednio odżywiane. Sprawdzonym dodatkiem paszowym jest kreda pastewna, która to stanowi cenne źródło wapnia.
Czym charakteryzuje się pastewna kreda?
Kreda to bardzo wartościowy dodatek do pasz. Powstaje ona w wyniku przerobu złóż wapieni oraz margli jurajskich. Są to naturalne skały pochodzenia osadowego zwane węglanem wapnia.
Kreda jest cennym źródłem wapnia, zatem powinna znajdować się w diecie wszystkich zwierząt hodowlanych. Zawiera ona w swoim składzie od 35 do 40 procent dobrze przyswajalnego wapnia w postaci węglanu wapnia (CaCO3).
Wapń a dobre zdrowie bydła
Wdrożenie kredy pastewnej do diety zwierząt domowych wpływa bardzo pozytywnie na ich zdrowie oraz dobrą kondycję. Jej podawanie jest zalecane w szczególności w okresie wzrostu.
Ten cenny pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Można go znaleźć w płynach ustrojowych oraz włóknach kolagenowych. Odpowiada on za aktywację enzymów trawiennych.
Gdy do organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość wapnia wówczas dochodzi do nadmiernej pobudliwości układu nerwowego.
Podawanie wapnia jest bardzo istotne w przypadku krów o wysokiej wydajności mlecznej. Warto wiedzieć o tym, że w 1 kilogramie mleka krowa oddaje z własnego organizmu 1180 mg wapnia. W celu jego uzupełnienia warto zatem podawać temu bydłu kredę pastewną. W zależności od gatunku zwierząt oraz ich zapotrzebowania na wapń kreda powinna być podawana w ilości od 50g do 200g na sztukę dziennie.
Kreda pastewna – doskonały dodatek paszowy dla kur niosek
Na zakup kredy pastewnej powinien zdecydować się każdy hodowca kur, a zwłaszcza wtedy gdy młode osobniki są ospałe oraz mało ruchliwe. W takiej sytuacji mogą bowiem pojawić się wady w chodzie oraz tworzyć się wybroczyny. Wapń jest bowiem bardzo ważnym składnikiem budulcowym tkanek kostnych oraz mięśniowych.
Gdy w organizmie kur niosek znajduje się niedostateczna ilość wapnia, wówczas znoszą one mniej jajek, a ich skorupka jest słabej budowy. Ponadto pogarsza się cykl wylęgania. Tymczasem wdrożenie kredy pastewnej do diety drobiu gwarantuje tworzenie się mocnych, twardych i gładkich skorup.
Kreda wpływa także bardzo pozytywnie na ph przewodu pokarmowego oraz charakteryzuje się bardzo wysoką przyswajalnością i strawnością.
Kredę pastewną można skarmiać razem z paszami treściwymi lub posypując nią soczyste pokarmy. W przypadku ptactwa odpowiednie dawkowanie kredy pastewnej wynosi od jednej do dwóch łyżek stołowych dziennie na jedną kurę nioskę.
Kreda pastewna – dostępność na rynku
Obecnie produkt ten jest powszechnie dostępny n rynku. Każdy hodowca zainteresowany zakupem ma do wyboru kredę pastewną o różnej frakcji. Wyróżnia się:
- kredę pastewną pylistą
- kredę pastewną drobnoziarnistą
- kredę pastewną gruboziarnistą
Jeżeli chodzi o objętość to dostępne są worki o różnorodnej wadze. Dla hodowców zajmujących się hodowlą zwierząt na mniejszą skalę polecane są opakowania do 50 kilogramów. Z kolei hodowcy posiadający duże hodowle mają możliwość skorzystania z jednorazowego zakupu nawet jednej tony kredy pastewnej.
Najnowsze komentarze