Witaminy w szklance

Nie da się ukryć, że przepisy na wyciskane soki stają się coraz częstszym wyszukiwaniem w internecie. Wpływ na to mają influencerzy w mediach społecznościowych, jak i większa świadomość społeczeństwa na temat tego, w jaki sposób należy się odżywiać, by przez długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem. Jakie przepisy są najlepsze? Te, które zawierają w sobie owoce i warzywa, które najbardziej się lubi.

Dla łatwego przyswojenia

Świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców stają się coraz popularniejsze, bo jest to łatwa metoda na dostarczenie sobie jednej z pięciu ich porcji w ciągu dnia. Do tego nie trzeba przekonywać dzieci do zjedzenia jakiegoś owocu czy warzywa, jeżeli jest ono podane w takiej formie.

Soki owocowe i warzywne dostarczają organizmowi wiele składników odżywczych, jak witaminy A, C, E, z grupy B, kwas foliowy, pierwiastki: żelazo, magnez, potas, cynk. Do tego są naturalnym źródłem błonnika pokarmowego, który wypełniając żołądek, dostarcza uczucia sytości, przez co głód nie atakuje tak szybko. Dzięki temu świeże soki polecane są osobom na diecie odchudzającej.

Poza tym soki mają również wpływ na ciało człowieka, warto więc wprowadzić je na stałe do swojej diety. Przy tym pamiętać należy, by raczej robić soki samemu – te z marketów często mają więcej cukru.

Dla odmłodzenia – sok z buraka, marchwi, jabłka i selera

Składniki:

  • 2 buraki czerwone
  • 2 jabłka
  • 2-3 łodygi selera naciowego
  • 2 marchewki

Wykonanie

Buraki i marchewki obrać, jabłka i seler umyć, wszystkie składniki pokroić.
Wrzucić do sokowirówki i przygotować sok.
Podawać i spożywać zaraz po przygotowaniu.
Jeżeli sok wydaje się za mało słodki, można dodać jeszcze jedno jabłko.

Dla oczyszczenia i odporności – sok z pomarańczy i jarmużu

Składniki:

  • 1,5 kg pomarańczy
  • 200 g jarmużu

Wykonanie

Jarmuż dokładnie umyć. Pomarańcze umyć i obrać ze skóry, podzielić na cząstki dla lepszego wyciskania.
Wszystkie składniki przepuścić przez sokowirówkę.
Gotowy sok wymieszać. Podawać od razu po przygotowaniu.

 

Możesz również polubić…