Żywienie dzieci, jak robić to zdrowo.

Nawyki żywieniowe kształtują się w nas od najmłodszych lat. W obecnych czasach, kiedy produkty na półkach sklepowych uginają się od żywności przetworzonej, pełnej cukru, konserwantów i chemicznych dodatków, bardzo ważne jest świadome żywienie. Szczególnie jeśli chodzi o żywienie dzieci, ponieważ im wcześniej do diety dziecka wprowadzone zostaną produkty niezdrowe, tym większe szkody dla jego zdrowia uczynią w organizmie.

Prawidłowo skomponowany posiłek dla dziecka

Jak powinien wyglądać zdrowy posiłek dla dziecka? To pytanie zadaje sobie każdy świadomy rodzic.
Dania obiadowe dla dzieci powinny składać się z produktów świeżych, nieprzetworzonych, sezonowych. Najzdrowsze dla dzieci w każdym wieku są warzywa, które można podawać na surowo, wtedy zachowują swoje wartości odżywcze lub po obróbce termicznej. Warzywa i owoce, są doskonałe na posiłki w ciągu dnia, w posiłku spożywanym przed snem nie zaleca się owoców. Na rzecz spokojnego snu i zdrowego trawienia wpływa obecność węglowodanów złożonych oraz warzyw.

Dania obiadowe dla dzieci polecane przez dietetyków

Najzdrowsze dla dzieci są świeże sezonowe warzywa i owoce, i to one powinny stanowić główny składnik posiłków dzieci. Dodatkiem do warzyw są węglowodany złożone, które także mogą pochodzić z warzyw lub kasz. Źródłem niewielkiej ilości białka mogą być warzywa strączkowe, ryby, lub białe mięso zwierząt niepochodzących z hodowli przemysłowych.
– Zupy kremy warzywne. Kremy z warzyw białych, zielonych, pomarańczowych. Do zagęszczenia kremowych zup można dodawać ziemniaki oraz .
– Kasza z warzywami.
– Makaron pełnoziarnisty z sosem warzywno-mięsnym.
– Warzywa faszerowane ryżem.
– Frytki warzywne z kolorowymi dipami.
– Zapiekanka makaronowa z warzywami i mięsem.
– Makaron ze szpinakiem.
– Pieczone warzywa.
– Pizza orkiszowa z dodatkiem ulubionych warzyw.

Komponując zdrowe menu dla swojego dziecka należy także zwracać uwagę na posiłki, które towarzyszą posiłkowi. Najzdrowiej jest podawać dzieciom wodę, świeże soki warzywno-owocowe, oraz herbaty ziołowe.

 

Możesz również polubić…