Wierzbownica drobnokwiatowa
Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych. W Polsce rośnie praktycznie na terenie całego kraju. Znana od wieków lecz na jakiś czas zapomniana, a od niedawna znów zrobiło się o niej głośno. Od dawna była bowiem wykorzystywana w medycynie ludowej do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości.
Na jakie dolegliwości wierzbownica?
Ziołolecznictwo znane jest od pokoleń. Pozytywne działanie wierzbownicy drobnokwiatowej również. Pomaga ona załagodzić wiele schorzeń oraz zalecana jest w profilaktyce i zapobieganiu różnym chorobą. Zioło to posiada bardzo silne działanie antyandrogenowe, czyli hamuje min. skutki działania takiego hormonu jak testosteron. To sprawia, że jest bardzo pomocne zarówno w profilaktyce jak i leczeniu przerostu gruczołu krokowego, czyli tzw. prostaty. Wierzbownica pomaga także w przypadku łysienia mającego przyczynę hormonalną. Łagodzi także objawy menopauzy u kobiet. Sprawdza się także w stanach zapalnych pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Ostatnio wierzbownica drobnokwiatowa stała się również bardzo popularna podczas terapii trądziku, problemach łojotokowych skóry oraz nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy.
Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik i łojotok.
Wierzbownica drobnokwiatowa polecana jest dla osób borykających się z trądzikiem oraz łojotokiem. Najczęściej w takich przypadkach stosuje się napar z tego ziela. Napar ten stosujemy regularnie doustnie. Działa on na problem od środka, a w konsekwencji zmniejsza ilość wydzielanego łoju, a tym samy zmniejsza ilość zmian łojotokowych oraz trądzikowych. Ponadto pomaga w oczyszczeniu naszej skóry z toksyn, co znacząco wpływa na jej zdrowy wygląd. Napar może być stosowany także zewnętrznie jako okład lub płyn do przemycia. Wierzbownica zmniejsza także podpuchnięcia, obrzęki oraz wszelakiego rodzaju podrażnienia i zaczerwienienia skóry, którym niejednokrotnie towarzyszy świąd. Roślina ta jako surowiec wchodzi w skład wielu kosmetyków oraz suplementów diety.
Najnowsze komentarze