Nastolatek z brodą
Moda a broda
Broda jest elementem wizerunku, który istniał w kulturze od zawsze. Choć przechodziła liczne ewolucje, które mają miejsce do dziś. Bywała zarezerwowana dla pewnych środowisk – a w innych zabraniana. Traktowana jako świadectwo poważanej pozycji społecznej, lecz również przeciwnie – zaniedbania, niedbalstwa, ignorowania norm społecznych, bojkotowania zasad. Nosili ją, z jednej strony, mędrcy, misjonarze, naukowcy, a z drugiej podróżnicy, artyści, różnego rodzaju abnegaci czy osoby bezdomne. Z upływem lat miewała też różnoraki kształt, pojawiała się w różnych stylizacjach. Przez jednych cieszyła się aprobatą, przez innych – nie. Zachwycała i zniechęcała. Świadczyła o dbałości o wizerunek lub wręcz odwrotnie – o jej braku. Bardzo często kojarzyła się ze starością czy dojrzałością, w tym również z dojrzałością umysłu, refleksyjnością charakterystyczną dla dojrzałego wieku. Obecnie to skojarzenie nie jest już tak popularne. Brodę, nawet długą czy bardzo długą, noszą także osoby młode. Nawet nastolatki.
Brodaty nastolatek
Nie da się nie zauważyć, że noszenie brody stało się w ostatnim czasie bardzo modne, na niemal całym świecie, we wszystkich kulturach. O wiele więcej dziś na ulicach brodaczy, niż kiedyś. Również broda u nastolatków dzisiaj nie dziwi. Dodaje im bowiem powagi i pomaga wyrazić „siebie”. Może też, w pewnym sensie, skorygować rysy twarzy. To ważne w przypadku nastolatków, którzy często miewają kompleksy. Nie wszystkim broda u nastolatków się podoba. Nastolatki mają jednak to do siebie, że z jednej strony pragną przypodobać się światu, wtopić w tłum, a z drugiej z tłumu wyróżnić i łamać zasady. Działać wbrew czyimś upodobaniom. Im spektakularnej, gwałtowniej, tym lepiej.
Jeśli zatem jesteśmy takim nastolatkiem i uważamy, że broda u nastolatków jest atutem, pamiętajmy, by dbać o naszą brodę, szczególnie. Jeśli jest długa, nie omijamy barbera, który wie o zaroście wszytko i z pewnością nam pomoże – a raczej naszej brodzie.
Najnowsze komentarze