Sportowe buty warte fortunę

Praktycznie każdy zna markę Nike. Jest to jedna z popularniejszych marek ubrań sportowych na świecie, zaraz obok Adidas czy Pumy. Jednak niektóre produkty sygnowane znakiem Nike nie są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców.
Niektóre modele butów Nike są bardzo ekskluzywne i znajdują się w czołówce najdroższych butów na świecie. Co zaś najciekawsze nie są to wcale wysadzane diamentami buty pokryte najczystszym złotem.

Najdroższe buty świata Nike

Najdroższe buty świata wyprodukowane przez Nike są unikatem, ale co ciekawe używanym. Mowa bowiem o butach Air Jordan 1 OG z 1985, w których grał Michael Jordan. Grał w nich rozpoczynając swoją niesamowitą karierę koszykarską w Chicago Bulls.
Buty w stanie idealnym trafiły na aukcję w słynnym domu aukcyjnym Sothebys. Zostały sprzedane za zawrotną cenę 560 tysięcy dolarów amerykańskich. Tym samym stały się najdroższymi butami Nike i najdroższymi butami Jordan na świecie.

Najciekawsze w całej historii jest niedoszacowanie ceny. Dom aukcyjny Sothebys prognozował maksymalną cenę 150 tysięcy dolarów za buty. Widoczne niedoszacowanie – ze 150 tysięcy na 560 tysięcy – tłumaczone jest wpływem serialu dokumentalnego stacji ESPN – The Last Dance.
Przedstawia on ostatni sezon Chicago Bulls, podczas którego zdobyli szósty tytuł mistrzowski. Oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem charakteru i roli Michaela Jordana.

Nike Waffle Racing flat Moon Shoe

Buty, które zostały wyprodukowane w więcej niż tylko jednym egzemplarzu. Dokładniej rzecz ujmując powstały w dwunastu egzemplarzach w 1972 roku. Przez ten fakt są jednymi z pierwszych modeli wyprodukowanych pod nazwą marki Nike.

W lipcu w 2019 roku trafiły w stanie nieużywanym na aukcję domu aukcyjnego Sothebys w Nowym Yorku. Cena końcowa pary tych butów wyniosła 437 tysięcy dolarów, przez co stały się najdroższymi butami roku 2019.
Kupcem okazał się kanadyjski inwestor Miles Nadal. Stworzył on prywatne muzeum w Toronto, w którym można obejrzeć między innymi właśnie te buty.

 

Możesz również polubić…