Plecionka miedziana

Oplot miedziany jest wytwarzany z drutu miedzianego i jest stosowany w okablowaniu elektrycznym. Stosuje się go w instalacjach wysokiego napięcia oraz w miejscach, gdzie ważne jest odprowadzanie ciepła. Oplot miedziany charakteryzuje się wysoką przewodnością cieplną i niską rezystywnością. Posiada również dobrą odporność na korozję w przypadku większości chemikaliów i gazów.

Oplot miedziany jest często stosowany jako izolator w obwodach elektronicznych, zwłaszcza w szybkich obwodach cyfrowych lub liniach zasilających chipy komputerowe. Oplot miedziany zapewnia odprowadzanie ciepła wytwarzanego przez układ scalony na drodze konwekcji lub przewodzenia przez warstwę PCB płytki drukowanej, co zmniejsza przegrzewanie się układu i wydłuża jego żywotność.

Oplot miedziany jest także stosowany jako izolator w silnikach elektrycznych i generatorach.

Pomaga on zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym łukiem elektrycznym między cewkami stojana (i szczotkami) a prętami wirnika (komutatorem). Pomaga również zapobiegać iskrzeniu spowodowanemu upływem prądu między uzwojeniami stojana, jeśli są one źle ustawione lub niewłaściwie połączone w zespole stojana.

W niektórych przypadkach oploty miedziane są stosowane jako zamienniki litego drutu miedzianego w sytuacjach, gdy potrzebne są cienkie przewody, np. w cewkach komutacyjnych silników prądu stałego (gdzie nie występuje znaczący przepływ prądu przez zewnętrzny materiał izolacyjny).

Różne postacie

Plecionki miedziane są dostępne w postaci litej i plecionej, przy czym lita plecionka miedziana jest bardziej elastyczna niż plecionka miedziana pleciona. Są one dostępne w różnych przekrojach drutu, od 20 AWG do 14 AWG. Najczęściej spotykane rozmiary to 20 AWG i 22 AWG, przy czym pierwszy z nich jest popularny jako przewód zasilający, natomiast drugi jest stosowany do połączeń uziemiających ze względu na zdolność do wytrzymywania wyższych napięć bez pęknięcia lub przepalenia.

Plecionki miedziane mogą być zaciskane lub lutowane na zaciskach lub złączach za pomocą standardowych narzędzi do zaciskania lub lutownicy. Nie należy ich gwałtownie zginać podczas montażu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ich rdzeni i zwarcia elektryczne pomiędzy sąsiednimi przewodami lub stykami z powodu niepełnego przebicia izolacji (dotyczy to zwłaszcza plecionek miedzianych w postaci skrętki). Jeżeli konieczne jest ostre wygięcie oplotów miedzianych, najlepiej jest je najpierw przylutować, a dopiero potem wygiąć, aby nie uległy uszkodzeniu.

Specyfikacja oplotu miedzianego:

  1. Specyfikacja oplotu miedzianego
  2. Średnica: 8mm-100mm; szerokość: 0,5mm-4mm; grubość: 0,1mm-3mm (zgodnie z wymaganiami klienta); Długość: 5 metrów / rolka; Obróbka powierzchni: cynowanie / anodowanie / cynkowanie / niklowanie / itp.
  3. Materiał: stop miedzi (CuZn40Al40Ni10Sn1Mo1O12); Stop niklu (NiCr20Fe7Ti5); Cynowanie / cynowanie bezcynowe / cynkowanie / aluminiowanie / chromianowanie konwersyjne lub inne metody dekoracyjne.
  4. Zastosowania: Linie zasilające wysokiego napięcia; Kable spawalnicze; Napowietrzne linie przesyłowe; Kable podziemne; Sieci telekomunikacyjne i tak dalej.

Możesz również polubić…